říkal jsem to celou dobu že něco je ve vzduchu, že to jde cítit v chování lidí. Sám na sobě pozoruji změny co se týká úbytku % tuku v mém těle. Nebo když se zastavíte ve městě a stojíte a pozorujete lidi jak bezmyšlenkovitě jako duchové se vznášejí městem bez cíle. Je to tady!!! Konečně si někdo dal tu práci a vytáhl to na světlo. Jasně že to jsou stopové prvky, ale pokud je pijete každý den, musí se to projevit. Vemte si kolik vody takový město spotřebuje to musí být tuny a tuny léků. To musí být celý kamiony leků.
zdroj
Účinné látky z desítek různých léků se objevují v pitné vodě v USA. Podle pětiměsíčního výzkumu agentury AP nejméně 41 miliónů Američanů pije vodu, v níž se objevují stopy antibiotik, antidepresiv, léků proti revmatu i pohlavních hormonů. Přestože jde o stopová množství, lékaři před nimi varují.
10. 3. 2008 11:27
Lékaři se obávají důsledků, které bude mít dlouhodobé užívání stopových množství léků. Nejde jen o známý ibuprofen, ale také o různá antibiotika, u nichž hrozí, že ztratí účinnost. Už nyní se objevují kmeny tuberkulózy odolné proti antibiotikům.
I malé hodnoty léčiv navíc mohou působit na embrya, na buňky ledvin, jejichž růst se zpomaluje, i na krev. Krvinky na ně mnohdy reagují jako na infekci.
V pitné vodě jsou léky proti většině nemocí
Stopy léků nebyly objeveny jen ve vodovodních sítích padesáti největších měst USA, jako je Los Angeles nebo New York a Chicago, ale úplně ve všech 50 státech unie a v některých případech i v malých lokálních vodárnách.
Ve vodovodní síti ve Filadelfii byly nalezeny ve vodě stopy 56 léků včetně medikamentů na snížení hladiny cholesterolu, léků proti bolesti, proti astmatu, epilepsii, na srdce a duševní nemoci. V místních řekách bylo dokonce zjištěno 63 druhů léků.
V New Yorku byla zjištěna přítomnost léků proti infekci včetně antibiotik, léků na srdce, hormon estrogen a uklidňující léky i léky na zlepšení nálady.
Léky proti úzkosti a epilepsii byl zjištěny v pitné vodě v síti, která zásobuje 18,5 miliónů obyvatel jižní Kalifornie.
Pohlavní hormony byly zjištěny v pitné vodě v San Francisku.
Pitná voda se na přítomnost léků většinou netestuje
Pro množství léků v pitné vodě nejsou v USA stanoveny žádné normy. Jen 28 z 62 největších vodárenských společností testuje jejich přítomnost, většinou však jen na jedno nebo dvě léčiva.
Ani filtrační systémy prodávané pro domácnosti účinné látky z léčiv nezadrží a nemusí pomoci ani nákup balené vody. Ta kolikrát také pochází z povrchových zdrojů a není na přítomnost účinných látek testována.
Spotřeba léků roste
Problémem je růst spotřeby léků, za posledních pět let vzrostl počet předepsaných léků v USA o dvanáct procent. Ne všechny látky tělo stráví, řada z nich je vyloučena a dostane se do odpadních vod. Čističky však nejsou zaměřeny na jejich likvidaci, takže se chemikálie dostanou do řek.
Léky snižujících hladinu cholesterolu, léky na uklidnění a léky proti epilepsii přitom nezachytí ani moderní filtrační stanice, v nichž se čistí pitná voda. K nárůstu množství léků v pitné vodě přispívají i veterinární léčiva, v nichž se často užívají stejné účinné látky jako v lécích pro lidi.
Situace se však netýká jen Spojených tátů. Stopy více než sta přípravků byly zjištěny v povrchových vodách na celém světě, od Asie přes Austrálii až po Evropu. Přítomny jsou i ve švýcarských jezerech nebo v Severním moři.